O nás:

Hodinářství Vyšehrad má velkou tradici, vždyť se v této lokalitě poprvé objevilo již v roce 1938. V současnosti je hodinářství vedeno dvěma nadšenci do časoměrných přístrojů, které tyto mechanismy považují za nedílnou součást svých životů a rozhodli se s nimi spojit svou budoucnost.

V roce 2017 jsme provozovnu převzali od paní Zdeňky Pečánkové, která své hodinářské služby, um a dovednosti poskytovala svým zákazníkům na tomto místě dlouhých 27 let. Pociťujeme velkou odpovědnost a považujeme za čest, že smíme pokračovat v řemesle hodinářském a budeme se snažit zde tuto tradici udržet minimálně na takové úrovni, na jakou jste byli zvyklí. Proto se nám svěřeným opravám věnujeme v maximální možné míře a svěřené přístroje jsme ochotni vrátit majitelům jen tehdy, pokud jsme přesvědčeni o tom, že jsme odvedli tu nejlepší práci.

Provozováním dílny zabývající se opravami a opětovným uváděním časoměrných přístrojů do života, aby činily svým majitelů radost a potěchu, jsme si splnili svůj dávný sen. Ač jsme oba v dosavadním životě vykonávali několik povolání, opravy hodin a hodinek byly vždy naším koníčkem. Proto jsme se oba vyučili hodinářskému řemeslu na učilišti v Jihlavě, jakožto jediném místu v České republice, kde lze takového vzdělání dosáhnout. Nyní jsme tu pro Vás, Vaše potřeby a Vaše hodiny i hodinky.

Vaši hodináři:

Zdeněk Rott

Narodil jsem se v roce 1971 v Roudnici nad Labem. Od mládí mne zajímala technika a oprava různých mechanizmů. Žádná hračka nezůstala v původním stavu. V roce 1989 jsem se vyučil elektrikářem a tuto profesi jsem začal i vykonávat. Chtěl jsem se stále učit něco nového, a proto jsem se přihlásil k výběrovému řízení v nadnárodní společnosti  a v roce 1994 jsem nastoupil jako mechanik šicích strojů a propracoval se až na pozici vedoucí údržby.

V roce 2011 jsem zůstal doma se svým třetím synem jako otec na rodičovské dovolené. Péče o syna je úžasná věc, stále mne však lákala technika. Přemýšlel jsem, jak skloubit starost o syna spolu s prací doma. Náhodou jsem si koupil staré pendlovky od firmy Gustav Becker a jelikož nebyly funkční, pokusil jsem se je opravit. Podařilo se a hodiny stále jdou. Svět ozubených koleček a zvláště staré hodiny mi učarovaly. Obdivuji řemeslnou práci starých mistrů hodinářů a jejich více jak 100 let staré stroje, které jsou stále v chodu.

Aby má práce byla profesionální a hodiny fungovaly, tak jak mají, absolvoval jsem střední hodinářskou školu v Jihlavě.

Se spolužákem a kamarádem Farukem Mahrezi, jsme si řekli, že hodinařina bude naším osudem a využili nabídky paní Pečánkové na provozování hodinářského obchodu ve Vyšehradské ulici v Praze.

 

 

V roce 1990 jsem se s rodiči přistěhoval do opětovně svobodného Československa, kam se má maminka po dlouhých dvaceti letech v emigraci toužila vrátit.

Téhož roku jsem nastoupil do české základní školy v Praze 6 Bubenči. Po základní škole jsem absolvoval gymnázium a následně i vysokou školu se zaměřením na mezinárodní vztahy, kterou jsem dokončil v roce 2010. Již v průběhu studia jsem byl zaměstnán v soukromém sektoru (event management, cestovní ruch) a zejména ve státní správě a veřejnoprávních institucích v ČR (ministerstva, média).

Od svého dětství jsem však byl okouzlen technikou a mechanikou, které jsem se věnoval ve volném čase. Jednalo se zejména o automobily a hodinky, ke kterým mě přivedl můj otec, sběratel náramkových hodinek.

Netrvalo tak dlouho, abych se nepokusil o vniknutí do jednoho z otcových hodinkových strojků, čímž se mi odhalil svět malých koleček a šroubečků, kterému jsem propadl. Touha po poznání, objevování jednoduchých, ale velmi efektivních fyzikálních principů tohoto mikrokosmu mě nakonec dovedla k rozhodnutí posunout své znalosti dále než jen k pozorování a odstraňování drobných závad v hodinkách a rozhodl jsem se hodinářskému řemeslu vyučit. Mé další kroky tudíž vedly do Jihlavy, jakožto jediného místa v ČR a pokračovatele věhlasného učiliště v Polné, kde se v současné době toto řemeslo vyučuje, abych se vyučil hodinářem.

Dnes tak mohu s čistým svědomím říct, že moje práce je mým koníčkem, čemuž odpovídá i náš přístup k našim zákazníkům a jejich malým tikajícím pokladům.